Casio Bir Dünya Markası

Dünyada saat üretimine öncü markalardan biri olan casio saatler; hem kaliteli hem de dayanıklı olmasıyla bilinmektedir. Araştıracağınız bir çok yerde en dayanıklı saat kategorisinde casio’yu görebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabileceğiniz bu saatleri kendinizden sonra evlatlarınıza da bırakabilirsiniz. Peki casio saatler neden bu kadar dayanıklı? Dünyaca ünlü bu saatlerin popülerliği nereden geliyor? Casio saatleri dayanıklı yapan özelliklerden ilki kırılma, çizilme ve bunun gibi durumlara karşı özel olarak tasarlanmış camıdır. Bu saatlerde kullanılan mineral şeklindeki cam özellikle darbelere ve çizilmelere dayanıklı hale getirilmiştir. Tabii ki de bu özelliğinin yanı sıra yapımında kullanılan malzeme kalitesi, deri kayışlarda bile yıllar boyunca tamamen kusursuz bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Casio Markasının Doğuşu

1946 yılında kurulan Casio; Tokyo’da imalat teknolojisi doğrultusunda uzmanlaşmış bir mühendis tarafından kurulmuştur. İlk şirketlerinin ismi Kashio Seisakujo’ydu. Piyasaya sunmuş oldukları ilk ürünleri ise yubiwa borusu olarak adlandırılan; sigara tutan bir parmak halkası şeklindeydi.  Sigaranın tam ucuna takılan bir başlık sayesinde eller tamamen boş kalıyor, sigara içerken ise parmaklar serbest bir şekilde kullanabiliyordu.

Hesap Makinesiyle Doğdu Kol Saatleri İle Devam Etti

1970’li yılların başında kurulan şirketin elektronik alandaki tüm birikimlerini farklı alanlarda kullanmaya başladı. Böylelikle ürün çeşitliliğinin de hızla artmaya başlamış olduğu yıllar karşımıza çıkmaktaydı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra izlerini yavaş yavaş üzerinden atan Jopon pazarında tüketici ihtiyaç ve talepleri sürekli olarak değişiyor; elektronik ürünlere yönelik olan ilgi de artışa geçiyordu. Bu değişime çok kolay bir şekilde adapte olan şirket; 1974 yılı içerisinde önemli bir açılım yaptı. Bu açılım ile kol saatleri alanına giriş sağladı. Şirketin bu alan doğrultusunda kısa sürede elde etmiş olduğu başarılar yalnız Japon pazarında değil; tüm dünya pazarında da oldukça büyük beğeni topladı. Marka kendi tanıtımını Casio saatler ile yaptı diyebiliriz. Yine ilerleyen süreçlerde de Casio saatleri geliştirerek piyasaya sunulması şirketin büyük oranda yükselmesine sebep olmuştur. Çok fonksiyonlu kol saatlerini üretmeye başlamaları da, yeni bir çıkış noktasını tetiklemiştir. 

Yorum yapın